Waluta i jej historia

Waluty forex

(C) PublicDomainPictures – pixabay.com

Czym jest waluta? Waluty to jednostka monetarna, która pod określoną nazwą obowiązuje jako środek płatniczy w danym kraju. Jest również środkiem regulowania należności oraz zobowiązań w transakcjach międzynarodowych. Prawo gwarantuje możliwość swobodnej wymiany jednej waluty na drugą, według określonego kursu walutowego.

KURS WALUT

Kurs walutowy określa cenę danej waluty wyrażoną w innej walucie. Składa się on z waluty bazowej i waluty kwotowanej. Razem tworzą one tzw. parę walutową.

Przykładowo, w parze USD/PLN (dolar amerykański do polskiego złotego) USD jest walutą bazową, a PLN kwotowaną. Jeśli kurs USD/PLN wynosi 3,3736 oznacza to, że za 1 dolara trzeba zapłacić 3,3736 złotego.

Na kursy walut wpływ może mieć wiele czynników. Zaliczyć do nich można m.in. wysokość stóp procentowych, popyt i podaż, obrót na rynku międzynarodowym, czy uwarunkowania polityczno-gospodarcze.

W kolejnych częściach tego działu zapoznasz się z najkorzystniejszymi sposobami wymiany walut. Ponadto znajdziesz spis kantorów internetowych, dzięki którym można wymieniać waluty szybko, bezpiecznie, tanio i bez wychodzenia z domu oraz najczęściej wybierane i najpopularniejsze kantory.

Waluty.

shotput – pixabay.com

HISTORIA WALUTY

Na świecie istnieje ponad sto różnych walut. Jednak tylko niektóre z nich mają znaczenie poza krajem, w którym są emitowane. Obserwując ciekawe wydarzenia na rynku walutowym, warto poznać podstawowe fakty dotyczące wybranych z nich. Najpopularniejszymi walutami są obecnie dolar amerykański i euro.

Euro

Sama historia euro jest dość krótka i rozpoczyna się w latach 50. XX wieku, kiedy powstawały podwaliny pod obecna Unię Europejską. Pierwszym oficjalnym dokumentem wskazującym na konieczność wprowadzenia wspólnej, europejskiej waluty było w 1962 roku tzw. memorandum Marjolina. Pierwotnie wspólny pieniądz miał się nazywać ecu. Co prawda ecu weszła do użytku  w 1979 roku, ale tylko jako jednostka rozrachunkowa, w codziennym użyciu pozostały waluty poszczególnych państw. W 1999 roku ecu zostało zastąpione przez euro. Monety i banknoty euro pojawiły się w obiegu dokładnie 1 stycznia 2002 roku.

Dolar amerykański

Historia dolara zaczyna się w 1519 roku w Czechach. W słynącej kopalni srebra (Dolina Joachima), rozpoczęto bicie srebrnej monety o nazwie Joachimstaller. Z czasem przyjęła się skrócona nazwa taller czy talar, od której pochodzi współczesny dolar.

W angielskich koloniach w Ameryce Północnej dramatycznie brakowało monety. Między innymi dlatego, że zgodnie z zasadami obowiązującej wtedy doktryny merkantylizmu, władze brytyjskie zakazały wywozu złota i srebra z Wysp Brytyjskich. Nieformalną walutą Ameryki stało się peso z pobliskich kolonii hiszpańskich, nazywane przez kolonistów niezbyt poprawnie, za to powszechnie, dolarem. I taką właśnie nazwę dla srebrnej narodowej waluty przyjął 1785 roku amerykański Kongres Kontynentalny po uniezależnieniu się od korony brytyjskiej.

SKĄD SIĘ WZIĄŁ PIENIĄDZ?

(C) succo - pixabay.com

(C) succo – pixabay.com

Tutaj musimy się cofnąć ponad 2 tysiące lat przed naszą erą. Wtedy ludzie nie znali jeszcze pojęcia pieniądza, a w takim sensie, jakim my go znamy. Czym zatem płacono?

Cenne były wszystkie towary, a ich wartość zależał od człowieka i sytuacji. Rolę naszego pieniądza pełniły dawniej towary, takie jak żywność, ubrania, ozdoby… oczywiście nie trzeba wspominać, że ich wartość była bardzo dyskusyjna. Dla jednego cenniejsza była tkanina, dla drugiego przyprawy.

Dopiero rozwój handlu doprowadził do stworzenia monety. Było to 700 lat p. n. e. Uznano, że takie rodzaj zapłaty będzie łatwiejszy dla kupców. Sam banknot wynaleziono dopiero 1600 lat później w Chinach.

Waluta i jej historia
4.83 (96.67%) 6 votes


Opinie użytkowników

8 Opinie
Sortuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

8 Opinie klientów
 • Przyznam szczerze, że swego „obracanie” walutami było bardzo opłacalne. Teraz patrząc na franka robi się to coraz większa ruletka.

  radoslaw - 16 stycznia 2015, 18:23 Odpowiedz
 • Mnie się wydaje, że nadal da się na walutach zarobić, tylko trzeba wiedzieć, jak to zrobić:)

  Maiki - 17 stycznia 2015, 23:29 Odpowiedz
  • Nadal są ludzie, którzy na handlu walutami fortuny zbijają.

   ritmo - 20 stycznia 2015, 23:50 Odpowiedz
 • Co do tych walut, to szczerze współczuję osobom, posiadającym kredyty we frankach.

  SUZIN - 21 stycznia 2015, 20:41 Odpowiedz
  • No niestety za wesoło teraz nie mają, ale słyszałem dziś, że cena franka spada.

   Cacek - 30 stycznia 2015, 23:46 Odpowiedz
 • Niezwykle ciekawy artykuł.

  KATARZYNA - 27 stycznia 2015, 18:04 Odpowiedz
 • Teraz też jest opłacalne. Frank to nie cały świat…

  Piotr - 10 lutego 2015, 13:47 Odpowiedz
 • Jakie kredyty walutowe poza tymi frankowymi są u nas jeszcze popularne?

  koli - 19 lutego 2015, 14:51 Odpowiedz