Jak działa kantor internetowy? Sprawdź czy to bezpieczne

Kantory internetowe to platformy, umożliwiające transakcje walutowe online. W dobie wszechobecnej informatyzacji, również rynek walutowy rozrósł się do wielkich rozmiarów. Tak jak tradycyjne – stacjonarne kantory służą one do wymiany walut, jednak ich przewaga polega a tym, że aby z nich korzystać nie musimy wychodzić z domu.

Dlaczego traderzy powinni zainteresować się tym tematem? Odpowiedź jest prosta – aby zredukować koszty. Przy wymianie większej ilości środków w kantorze tradycyjnym lub ich przewalutowanie w banku wiąże się z wysoką prowizją. Bądźmy oszczędni i wymieniajmy waluty w kantorach internetowych.

JAK DZIAŁAJĄ KANTORY INTERNETOWE?

Aby zacząć korzystać z usług oferowanych przez kantor internetowy musimy uprzednio zarejestrować się na stronie internetowej jednej z wielu firm oferujących takie rozwiązania. Po rejestracji konieczne jest uzupełnienie profilu danymi adresowymi i kontaktowymi. W celu wymiany swoich pieniędzy podaj numery kont bankowych (IBAN): złotówkowego i walutowego. Po ich uzupełnieniu możesz rozpocząć transakcje. Zazwyczaj czas trwania wymiany to od kilku do kilkunastu minut (w godzinach pracy kantoru). Czas realizacji zależy przede wszystkim od banków, w których masz konta.
Korzystanie z kantorów internetowych to spora oszczędność czasu i pieniędzy. Spread (różnica między ceną kupna i sprzedaży) w kantorach internetowych jest niższy niż w tradycyjnych kantorach i bankach. Różnica może wynosić od kilku do kilkunastu groszy. Przy częstych wymianach, czy większych sumach można zaoszczędzić spore sumy.

NA CZYM ZARABIA KANTOR WALUTOWY?

Kantor walutowy zarabia na różnicach między kursami kupna i sprzedaży. Przy dużych obrotach jest to bardzo opłacalny biznes. Korzystny również dla klientów, ponieważ takich spreadów nie uzyskamy w kantorze tradycyjnym lub w banku.
W internecie pojawiają się też opinie o dodatkowych opłatach, np. za kupno dolarów, ktoś zapłacił dodatkowe pieniądze. Nie jest to opłata pobierana przez kantor – pobiera ją bank, który nie znajduje się na liście banków zdefiniowanych przez firmę prowadzącą kantor. Zatem przed rejestracją zalecane jest, aby zapoznać się z taką listą w celu uniknięcia takich sytuacji.

ZALETY KANTORÓW INTERNETOWYCH

 1. Koszty wymiany jednej waluty na drugą są o wiele niższe niż w przypadku kantorów stacjonarnych, czy banków.
 2. Bezpieczeństwo transakcji i środków jest priorytetem dla kantorów internetowych. Aby działać na tym rynku konieczne jest zezwolenie Narodowego Banku Polskiego oraz nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Poza tym, każde uchybienie w kwestii bezpieczeństwa to wielki cios wizerunkowy, więc firmy oferujące takie usługi w sposób szczególny dbają o swoje dobre imię.
 3. Bardzo istotnym czynnikiem, decydującym o wyborze kantoru internetowego jest wygoda. Bez wychodzenia z domu możesz wymieniać interesujące Cię waluty. Oszczędzasz przy tym mnóstwo czasu (dojazd do placówki, czas w kolejce).
 4. W internecie bardzo szybko znajdziesz porównywarki kantorów internetowych. Dzięki nim znajdziesz najbardziej zadowalającą Cię ofertę. Ponadto możesz zapoznać się z opiniami innych użytkowników na temat danej firmy.
 5. Kantory internetowe to nie tylko prosta wymiana jednej waluty na drugą. To również usługi dodatkowe, takie jak: zlecenia stałe, alerty oraz karty walutowe.

CZY KANTORY INTERNETOWE SĄ BEZPIECZNE?

Kantory internetowe podlegają tym samym przepisom, co kantory tradycyjne. Muszą one posiadać zezwolenie NBP, jak również nadzór KNF.

Działalność kantorów internetowych reguluje szereg przepisów:

 1. Prawo dewizowe – ustawa z dnia 27 lipca 2002 r.
 2. Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – ustawa z dnia 16 listopada 2000 r.
 3.  Rozporządzenie w sprawie wyposażenia lokalu przeznaczonego do wykonywania działalności kantorowej oraz sposobu prowadzenia ewidencji i wydawania dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych – rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 września 2004 r.
 4. Ustawa o ochronie danych osobowych – ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r.
 5. Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną – ustawa z dnia 18 lipca 2002 r.
 6. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej – ustawa z dnia 2 lipca 2004 r.

Aby chronić dane osobowe swoich klientów, kantor internetowych ma obowiązek rejestracji w Generalnym Inspektoracie Ochrony Danych Osobowych (GIODO).
W celu zabezpieczenia transakcji przed podsłuchem danych poufnych kantory stosują protokołu SSL/TLS.

Jak działa kantor internetowy? Sprawdź czy to bezpieczne
5 (100%) 1 vote


Opinie użytkowników

2 Opinie
Sortuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

2 Opinie klientów
 • pewnie ze bezpieczne szczegolnie w polskiej wymieniarce jaka jest kantorweb.pl

  Regio - 5 maja 2016, 23:01 Odpowiedz
 • Większość na pewno tak, sama korzystam z Amronet i przekonałam się, że transakcje odbywają się bez żadnego ryzyka.

  jaoga - 24 stycznia 2017, 21:52 Odpowiedz