Satoshi Nakamoto, kim lub czym jest? Kto stworzył Bitcoiny

Satoshi Nakamoto, pod tą nazwą kryje (lub też kryją się) twórcy Bitcoinów. Do dziś nikt nie poznał tożsamości tej osoby, lub organizacji. Dysponujemy tylko garstką faktów i przypuszczeniami. Oto one.

Pewne jest, że Satoshi Nakamoto stworzył Bitcoiny i zrezygnował z projektu w okolicach roku 2010. Prawdopodobnie człowiek ten, lub firma, dorobił się w ten sposób wielkiego majątku. Jego prawdziwa tożsamość jest jednak wciąż obwita legendą.

Skąd natomiast wiemy, że twórcą protokołu Bitcoin był Satoshi Nakamoto? Dowodem i jedną z głównych przesłanek była prac opublikowana w Cryptography Mailing List. Satoshi Nakamoto współpracował z wieloma organizacjami i osobami, jednak starannie ukrywał swoje dane osobowe. Dział pod pseudonimem. Ostatni raz, kiedy „widziano” go w internecie, to był rok 2011. Zamieścił wtedy informację, że zajmuje się obecnie innymi rzeczami. Jakimi i gdzie? To już tylko domysły.

 Czy w takim razie Satoshi Nakamoto to imię i nazwisko naszego bohatera? To bardzo wątpliwe i nie wiadomo nawet czy pochodzi on z Japonii. Trop może być bardzo mylący. „Satoshi” tłumaczy się w języku japońskim jako „mądry”, „jasnomyślący”. „Naka” to „średni”, „po środku” bądź „związek”. Natomiast „moto” może oznaczać „pochodzenie” lub „założenie”. Wszystkie te słowa w jakiś sposób odnoszą się do osoby, która dała początek Bitcoinom.

Komu zależy na odkryciu jego tożsamości? Jest wielu tak zwanych zapaleńców, którzy z różnych powodów chcą odkryć prawdę. Wśród nich jest Joshua Davies, dziennikarz The New Yorker, który twierdzi, że Satoshi Nakamoto to tak naprawdę Michael Clear, absolwent kryptografii z Dublin’s Trinity College. Davis do tego wniosku doszedł po przeanalizowaniu 8000 słów, które nasz bohater pozostawił w sieci. Na liście podejrzanych znalazł się też fiński socjolog ekonomii i twórca gier komputerowych Vili Lehdonvirt. Wszyscy jednak stanowczo zaprzeczyli.

Kim był legendarny twórca Bitcoinów? Co robi teraz? Czy pracował dla rządu i jaki jest jego majątek? Możliwe, że nigdy nie poznamy odpowiedzi na te pytania. Ale jeśli się czegoś dowiemy, na pewno podzielimy się z Wami!

Satoshi Nakamoto, kim lub czym jest? Kto stworzył Bitcoiny
5 (100%) 4 votes


Opinie użytkowników

2 Opinie
Sortuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

2 Opinie klientów
  • Niezwykle ciekawy artykuł 🙂

    KlaudiszS - 15 marca 2015, 21:57 Odpowiedz
  • Mam wrażenie że ten cały bitcoin to jeden wielki przekręt banksterów. Sporo na ten temat czytałem ale nie mogę się przekonać do tego typu nowości.

    TZ - 3 czerwca 2015, 15:09 Odpowiedz