Co to jest Bitcoin i czym jest kryptowaluta

Bitcoin to kryptowaluta, która w obieg została wprowadzona w 2009 roku przez osobę, lub organizację o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Sama nazwa odnosi do używającego jej oprogramowania oraz sieci wymiany plików. Jeden bitcoin dzieli się na 100.000.000 mniejszych jednostek, które zwane są satoshi.

Jak to działa?

Bitcoin używa bazy danych, a niezbędne do płatności jest wykorzystanie sieci peer-to-peer. Bitcoin polega na transferze kwot pomiędzy rachunkami publicznymi i używa do tego pewnego klucza.

Każdy uczestnik wymiany ma portfel zawierający dowolną liczbę par kluczy, które są też nazywane adresami bitcoin. Działają one jak miejsce źródłowe oraz miejsce docelowe dla wszystkich płatności. Odpowiadające im prywatne klucze autoryzują płatności tylko dla posiadającego je użytkownika. Adresy nie zawierają żadnej informacji na temat ich właściciela i są zazwyczaj anonimowe.

Bitmonety są akceptowane jako zapłata za usługi internetowe, jak i za niektóre towary.  Użytkownicy wymieniają zwykłą walutę na bitcoin poprzez stworzone w tym celu serwisy internetowe. Jest to stosunkowo nowy rodzaj płatności i wiele krajów nawet nie ma norm prawnych, które regulują korzystanie z kryptowaluty. Czy w takim razie bitcony są bezpieczne?

Bitcoin, czy to bezpieczne?

Trzeba pamiętać o tym, że transakcje w tym systemie są całkowicie anonimowe. W tym miejscu tranzakcie tego typu różnią się od zwykłych przelewów. Indywidualna sygnatura płatnika jest zawarta w kodzie każdego bitcioina i można go zmieniać z każdym kolejnym przelewem.

Udowodniono już, że system jest odporny na włamywaczy. Do tej pory (stan na luty 2015 roku), nie udało się nikomu włamać do indywidualnego portfela użytkownika.

Konto nie może również zostać zablokowane, co jest kolejną różnicą pomiędzy typowymi kontami internetowymi. Wymiany bitcoinów działają bowiem tak jak sieci peer to peer, a zatem w transakcji uczestniczą jedynie dwie strony – płatnik i odbiorca.

Co to jest Bitcoin i czym jest kryptowaluta
4.5 (90%) 4 votes


Opinie użytkowników

11 Opinie
Sortuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

11 Opinie klientów
 • Czy taka kryptowaluta jest wykorzystywana globalnie, czy dotyczy tylko określonego państwa?

  Mike - 4 marca 2015, 17:03 Odpowiedz
  • Globalnie

   KamilGDA - 8 marca 2015, 19:23 Odpowiedz
 • A czy i nas używa się czegoś na kształt bitcoin?

  luigi - 4 marca 2015, 17:50 Odpowiedz
  • U nas też ludzie korzystają z btc. To międzynarodowa ,,waluta” więc każdy może ją mieć i nią obracać.

   KamilGDA - 8 marca 2015, 19:22 Odpowiedz
 • Przyznam szczerze, że nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje 🙂

  Stynek - 4 marca 2015, 22:03 Odpowiedz
 • Jest używana globalnie, więc i odpowiadając na pytanie LUGI, można używać tego też u nas.

  Hermes - 4 marca 2015, 22:16 Odpowiedz
 • No ciekawych rzeczy człowiek się dowiaduje 🙂

  lolo - 5 marca 2015, 09:03 Odpowiedz
 • Witam serdecznie
  Jak przeczytałam w artykule bitcoinami można płacić za określone usługi, ale czy istnieje możliwość wymienienia ich na „normalne” waluty?

  Maria - 5 marca 2015, 10:50 Odpowiedz
  • Z tego co wiem to możesz wymieniać bitcoin na specjalnych giełdach między użytkownikami.

   Tonny - 5 marca 2015, 11:18 Odpowiedz
   • O proszę, a jednak się da. Zastanawiałam się po prostu, czy działa to trochę tak jak żetony w kasynie, czy coś podobnego.

    Maria - 5 marca 2015, 12:49
 • O proszę, to jednak można zrobić coś dobrze, chodzi mi tutaj o zabezpieczenie przeciw hakerom, nie tak jak w niektórych naszych bankach.

  Kazik - 6 marca 2015, 11:50 Odpowiedz