Gazprom notuje największe straty od dekady. Kłopoty będzie miał cały kraj

CNN Money podało do wiadomości, że rosyjski gigant, a właściwie potentat wydobywania gazu, Gazprom zanotował w ubiegłym roku duże spadki zysków.

Gazprom zakończył 2014 rok ze spadkiem zysku netto na poziomie 70 proc. Daje to łączną kwotę w wysokości 189 mld rubli, w przeliczeniu na dolary jest to 3,3 mld. Analitycy za główny powód uważają spadki kursu rubla.

Dane te dotyczą jedynie głównego koncernu Gazprom, nie wlicza się do nich spadków na przykład Gazprom Neft, który jest jedynie spółką zależną. Gazprom Neft stracił z kolei w ubiegłym roku 32 procent swoich szacowanych zysków.

Słaby rubel nie jest jedynym problemem i przyczyną kłopotów Gazpromu, dochodzi jeszcze trwający konwikt na Ukrainie. Wszystkim jest pewnie znane stanowisko Rosji w sprawie dostaw gazu do Kijowa. Moska wielokrotnie groziła odcięciem. Odbiło się to na akcjach spółki.

Przypomnijmy, że kraje strefy euro oskarżały Gazprom o wykorzystywanie konfliktu do własnych potrzeb, a w tym i o manipulowanie cenami. Warto w tym miejscu zauważyć, że niemal 30 proc. gazu dostarczanego do Europy pochodzi właśnie z Rosji, a 15 proc. przepływa bezpośrednio przez Ukrainę.

Co na to inwestorzy? Nie mogą być zadowoleni (red. największym inwestorem Gazpromu jest rząd Rosji). Wszyscy mogą się zatem spodziewać niższe dywidendy z powodu słabszego wyniku rocznego.
Biorąc pod uwagę fakt, że aktywa Gazpromu stanowią 8 proc. rosyjskiego PKB, a około połowy dochodów budżetowych pochodzi z eksportu ropy i gazu, na słabej sytuacji Gazpromu ucierpi cały kraj.

Źródło: CNN Money

 

 

Gazprom notuje największe straty od dekady. Kłopoty będzie miał cały kraj
5 (100%) 4 votes


Opinie użytkowników

Brak komentarzy
Sortuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Brak opinii klientów