W co inwestować na giełdzie? Zyskowne sektory rynku

Wybór odpowiedniego waloru to jeden z częstszych problemów, przed którym stają inwestorzy. Przeanalizowaliśmy ostatnie pięć lat danych na naszym rodzimym parkiecie i jeżeli ktoś uważa, że na giełdzie nie da się zarobić, jest w wielkim błędzie! W co warto inwestować?

W badaniu pomogły nam notowania indeksów sektorowych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Nasza analiza obejmuje okres od lutego 2009 roku do stycznia 2015 roku. Wzięliśmy w niej pod uwagę wszystkie największe segmenty rynku, po to by pokazać jak dobre wyczucie, może pomóc w zarabianiu na giełdzie.

Jeżeli w 2009 roku przyszło nam zainwestować np. 50.000 zł w spółki z indeksu WIG-Chemia, to na koniec 2014 roku nasz kapitał zostałby powiększony blisko 650%, co daje łączny wynik około 375.000 zł (przed opodatkowaniem). Stabilne wzrosty były notowane nie tylko na spółkach chemicznych, ale to nie jedyny zyskowny sektor gospodarki, również WIG-Banki odnotowały wspaniały wynik na poziomie około 215%. To tylko niektóre przykłady pokazujące, że na giełdzie można zarobić, i to całkiem sporo.

Żeby nie było zbyt różowo, niektóre z indeksów sektorowych notowały straty w przeanalizowanym okresie. Traciły indeksy branż: budowlanej, surowcowej oraz telekomunikacyjnej.

W przypadku indeksów z datą bazową późniejszą niż 27.02.2009, pod uwagę brałem wartość zamknięcia podczas pierwszej sesji. Obserwacje prowadzone były na interwale miesięcznym.

Podsumowanie segmentu z uwzględnieniem najlepszych stóp zwrotu:

IndeksIloœść spółekData rozpoczęcia obserwacjiKurs rozpoczęcia obserwacjiData zakończenia obserwacjiKurs zakończenia obserwacjiWynik
WIG-CHEMIA727.02.20091606,8212.01.201512027,77648,54%
WIG-BANKI1427.02.20092533,3612.01.20157984,87212,7%
WIG-PALIWA727.02.20091607,2712.01.20153498,98117,69%
WIG-MEDIA1527.02.20092063,1012.01.20153926,6090,32%
WIG-SPOZYW2227.02.20091376,8812.01.20152593,1588,33%
WIG-INFO2527.02.2009867,5712.01.20151421,1963,81%
WIG-DEWEL2527.02.20091104,0412.01.20151326,9022,9%
WIG-ENERG929.01.20103991,1512.01.20154310,427,99%
WIG-TELEKOM627.02.20091035,6312.01.2015907,25-12,39%
WIG-SUROWC431.12.20104748,9912.01.20153612,64-23,92%
WIG-BUDOW2627.02.20093854,1812.01.20152222,05-42,34%

W obecnej sytuacji wygląda na to, że jest wiele innych niedowartościowanych sektorów, które w przyszłości mogą przynieść spore zyski. Jednak czy na pewno? To już zależy od zainteresowania inwestorów.

 

Wykres Zyski WIG wg branż

Zapraszamy do artykułu Koniec Hossy na Indeksie WIG Chemia. Od 2009 roku indeks wspiął się o ponad 1000%

W co inwestować na giełdzie? Zyskowne sektory rynku
5 (100%) 3 votes


Opinie użytkowników

8 Opinie
Sortuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

8 Opinie klientów
  • To w co tak na dobrą sprawę warto zainwestować?Chemia?

    sasza - 19 stycznia 2015, 23:29 Odpowiedz
  • Ja to si w ogóle zastanawiam, czy są jakieś takie uniwersalne inwestycje, które zawsze przynoszą mniejszy lub większy zysk.

    Kasta - 23 stycznia 2015, 15:20 Odpowiedz
    • W takiej sytuacji Sasza możesz zainwestować w spółkę dywidendową i mieć co rok wypłacaną dywidendę. Jest jednak ryzyko, że spadnie cena akcji czyli dywidenda może być niższa albo, że nie zostanie wypłacona dlatego dobrze aby spółka była w miarę stabilna.

      gloryficon - 29 stycznia 2015, 14:29 Odpowiedz
    • Polecam zainteresować się tematem obligacji skarbowych. Stopa zwrotu to ok. 2% w skali roku.

      Midas - 26 stycznia 2015, 09:47 Odpowiedz
  • Oczywiście, że da się na giełdzie zarobić. Trzeba jednak wyczuć dobry moment na zainwestowanie w określone spółki.

    Jedai - 24 stycznia 2015, 20:18 Odpowiedz
  • A jak jest z inwestowaniem w giełdy spożywcze? Warto?

    Dario - 29 stycznia 2015, 15:41 Odpowiedz
  • Chemia, banki, paliwa to taka złota trójka-tak?

    daffi - 2 lutego 2015, 16:51 Odpowiedz
    • Tak, te trzy indeksy sektorowe odniosły największe zyski. Jednak odradzałbym kierowanie się tylko powyższym zestawieniem przy doborze spółek 😉

      Midas - 3 lutego 2015, 08:46 Odpowiedz