Sztuczki dużych graczy

Uczestników rynków finansowych jest bardzo wielu, niektórzy z nich to chciwi inwestorzy, którzy aby odnieść wyższe zyski, stosują różnorodne techniki i sztuczki.

Nie oszukujmy się. Aby ktoś mógł zarobić na rynku, ktoś musi stracić. Tylko najlepiej przygotowani inwestorzy mogą odnieść sukces.

Jedną z głównych technik, które stosują wielcy gracze to wywoływanie mega optymizmu wśród inwestorów na przemian z pesymizmem. Takie zagrywki można określić również jako chciwość i strach. Te dwie cechy żądzą rynkiem.
Duzi gracze kupują, gdy na danej akcji pojawia się strach, ponieważ tylko wtedy mogą kupić tanio duże pakiety. Natomiast, aby te pakiety sprzedać, potrzebna jest chciwość innych kupujących, którzy kupują po wysokich cenach.

Jeżeli na wykresie widzimy rynek niedźwiedzia, a za nami i rosnący wolumen, obserwowany przy jednoczesnych małych zmianach ceny (spreadzie), to może tam się kryć duży kupujący.

Jeśli kupujący zakupi interesującą go liczbę akcji, czeka cierpliwie, aż panika innych inwestorów się uspokoi. Kiedy wszyscy zniechęceni wyrzucą swoje pakiety akcji – on będzie miał okazję, żeby je skupić. Następnie może zacząć skupować akcję wyżej, aż znów wśród inwestorów pojawi się optymizm, aby sprzedać swoje częściowe pakiety.

Podstawowe sztuczki, z których korzystają manipulatorzy:

1. Ukrywanie dużych zleceń i pokazywanie na arkuszu zleceń małych ilości oraz skupowanie po cichu. Sytuację można zobrazować na przykładzie: Inwestor X wybiera walor ABCD. Zamierza kupić 100k szt. akcji. Ustala więc łączną ilość oraz limit ceny. Jednak X ujawnia tylko małą część pakietu (3000 szt.). W tym czasie może zmieniać cenę na niższą, aby kupić taniej i kreować na wykresie trend spadkowy (w tym czasie akumuluje akcje).

2. Wystawianie dużych zleceń kupna, aby inwestorzy zaczęli kupować po czym, gdy cena spada, zlecenie jest anulowane bądź modyfikowane na zlecenie „wypełnienie w całości lub anulacja”. Kupno dużej liczby akcji może być trudne dla mniejszych graczy, więc zlecenie znika i wytwarza się pułapka dla kupujących. Podaż jest wtedy większa niż popyt i akcje mogą szybko spaść.

3. Notowaniami można również manipulować poprzez rozsiewanie plotek lub fałszywych informacji. Te pozytywne przyczyniają się do wzrostu cen akcji, zaś negatywne do spadków. Dobrze zasiana plotka może trafić na podatny grunt, np. do mediów oraz na popularne wśród inwestorów fora internetowe.

W wywiadzie dla Rafała Glinickiego, twórca VSA – Tom Williams wyjaśnia sekrety manipulacji rynkami.

Sztuczki dużych graczy
5 (100%) 5 votes


Opinie użytkowników

4 Opinie
Sortuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

4 Opinie klientów
 • A tak szczerze, to osoby początkujące mają jakiekolwiek szanse z dużymi graczami?

  Mariusz - 23 stycznia 2015, 21:30 Odpowiedz
  • Nie chodzi o to żeby z nimi rywalizować, bo i tak nie wygrasz. Trzeba zabierać ręce jak widać ich działania albo próbować coś na tym ugrać.

   Ojciec_Tadeusz - 26 stycznia 2015, 10:38 Odpowiedz
 • Intrygujące są te sztuczki.

  Arleta - 29 stycznia 2015, 21:02 Odpowiedz
 • Te sztuczki to jak widzę potężna machina.

  oma - 2 lutego 2015, 12:52 Odpowiedz