Jak wybrać akcje Banku | Który Bank da zysk [Poradnik]

Jak rozpoznać, którego banku akcje będą rozchwytywane? Skorzystaj z naszego poradnika.

Wiele razy spotkałem się z tematem prawidłowego doboru akcji z danego segmentu rynku. Według mnie, pierwszym krokiem, jaki powinien podjąć inwestor jest analiza indeksu WIG-Banki na GPW. Jeżeli prognozujemy, że w nadchodzącym okresie akcje banków będą cieszyły się zainteresowaniem ludzi, a co za tym idzie i zyskami – mamy już pierwszy trop.

Aby dokładniej przewidzieć kursy akcji danego banku musisz uzmysłowić sobie, że wzrost ich cen zależy zarówno od funduszy i dużych inwestorów, jak i od mniejszych inwestorów, ponieważ często to oni kreują ruch ceny. Kurs akcji odzwierciedla popyt i podaż, ale jest jeszcze ważniejszy czynnik. Są nim zyski banku. Jeżeli ma ich więcej, to więcej inwestorów jest wstanie zainwestować w dany bank swoje oszczędności.
Odpowiadając na pytanie, musimy znać obecną popularność banku, w który chcemy zainwestować nasze ciężko zapracowane pieniądze. Zbadać popularność to nic innego jak sprawdzić ilu klientów codziennie odwiedza banki. Fizyczne odwiedziny placówek banku są trudne do oszacowania i myślę, że żaden bank nie udostępnia tego typu statystyk. Możemy się jednak posłużyć innym rozwiązaniem – pomiarem popularności strony internetowej danego banku. W tym celu można wykorzystać wiele narzędzi dostępnych bezpłatnie, takich jak np. Google AdWords, czy Google Webmaster Tools oraz płatnych, np. ranking Alexa itd.

Klucz do dobrego wytypowania akcji banku

Według mnie, kluczem do dobrego wytypowania najlepszych akcji banku jest ich popularność wśród klientów, którzy zakupią w danym banku produkty, co odzwierciedlają wyniki finansowe. Ponadto, większa popularność przekłada się na atrakcyjność banku jako spółki. Tu na notowania wpływ mają inwestorzy kupujący i sprzedający akcje poprzez biura maklerskie. Żeby zaoszczędzić Ci czasu, przygotowałem pełną listę 10 banków i przybliżoną liczbę użytkowników odwiedzających ich stronę internetową.

Bardziej szczegółowe informacje odnośnie każdego z banku odnajdziesz w naszym serwisie. Tam możesz odpowiednio wybrać dany bank, według kapitalizacji liczby odwiedzin klientów.

Dzięki dostępnej technologii wiemy coraz więcej i możemy podejmować coraz bardziej świadome decyzje.

Na zakończenie, warto dodać, że od końca kryzysu w 2009 roku, indeks WIG-Banki urósł już około 212%, dając średnio roczną stopę zwrotu na poziomie 42%. Jedyny indeks, któremu udało się pobić ten wyniki był WIG-Chemia, który odnotował niebagatelny zysk ok. 650% .

Jak wybrać akcje Banku | Który Bank da zysk [Poradnik]
5 (100%) 5 votes


Opinie użytkowników

7 Opinie
Sortuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

7 Opinie klientów
 • Czy ja dobrze rozumie, że jezeli wybiorę najpopularniejszy bank, to zysk będzie pewny?

  jędrzej - 19 stycznia 2015, 23:39 Odpowiedz
  • No tak by wynikało z artykułu…z tym, że powiedziałbym najbardziej prawdopodobny.

   Ludwik - 29 stycznia 2015, 17:07 Odpowiedz
 • Czy dobrze zrozumiałem, że banki to poza sektorem chemicznym taka najbardziej pewna inwestycja.

  Kiki - 23 stycznia 2015, 17:25 Odpowiedz
 • Tak to chyba działa, przynajmniej mnie się tak wydaje.

  Dailmo - 25 stycznia 2015, 17:19 Odpowiedz
 • @Kiki, @Jędrzej powyższy artykuł to ”trop”, który możecie użyć przy własnych analizach. Może on, co najwyżej, utwierdzić Was w jakimś przekonaniu. Jednak nie należy go brać jako wyznacznik.

  Midas - 26 stycznia 2015, 09:56 Odpowiedz
 • Co musiało by się stać, żeby dany bank zaczął przynosić straty na giełdzie? Musiałby nie wiem np. stracić nagle sporo klientów z jakiegoś powodu?

  kalaw - 2 lutego 2015, 18:14 Odpowiedz
  • Słabe wyniki finansowe, jakiś skandal albo np. to co działo się ostatnio na franku. Wtedy akcje większości banków dostały po tyłku.

   Bully - 3 lutego 2015, 09:26 Odpowiedz