Daytrading, jak zarabiać [Poradnik]

Przygoda daytradera na rynku NewConnect powinna rozpocząć się od odpowiedniego przygotowania. Mówi się, że sukces inwestora determinuje kilka czynników:

1. Dobra analiza rynku.
2. Odpowiednie zarządzanie portfelem.
3. Odpowiednie podejście (psychologia tradingu).

Wszystkie z tych czynników są prawdziwe, są jednak bardzo ogólnikowe. Składają się na tzw. doświadczenie rynkowe. Doświadczeni traderzy, jak i początkujący analizują, zarządzają i starają się panować nad emocjami.

Zapoznaj się zatem z poradami bardziej praktycznymi niż powyższe trzy.

Na początku sprawdź 10 przykazań inwestora.

Aby rozpocząć daytrading na NewConnect, należy rozejrzeć się za jak najlepszym do tego celu rachunkiem maklerskim. Przy wielu składanych zleceniach, prowizje mogą nadszarpnąć nasz budżet. Nie przepłacajmy zatem i zróbmy rozeznanie. Przedzwońmy do kilku domów maklerskich z zapytaniem o ich ofertę dla daytraderów. Zróbmy listę, porównajmy oferty i wybierzmy najlepszą z nich, kierujmy się przy tym niską prowizją od zlecenia. Kiedy trafimy na odpowiedniego doradcę, możliwe że uda się nam wynegocjować lepszą ofertę niż ta na papierze. Duża liczba zleceń i wysoki obrót to kwestie, które domy maklerskie lubią najbardziej.

Przed rozpoczęciem tradingu zbadajmy płynność na danym walorze. Zaopatrzmy się w dostęp do 5 ofert, dzięki temu będzie widać obecną płynność po najbliższych cenach bid i ask. Istnieje również możliwość wykupienia całego arkusza, czyli pełnej oferty, jednak analiza w takim wypadku jest skomplikowana z uwagi na zbyt dużą ilość danych.

Stosujmy strategię, którą będziesz mógł powtórzyć. W daytradingu kluczem do sukcesu jest powtarzalność, czyli możliwość stosowania skutecznych strategii dzień po dniu. Istotne jest także modyfikowanie strategii w zależności od obecnej sytuacji na rynku.


Szukajmy spółek z niską konkurencją.
Unikniesz tym samy dużych szumów , które nie mają wpływu na trend.

Istotą daytradingu jest ”flat”, czyli zakończenie dnia bez otwartej pozycji. Zabezpieczymy się w ten sposób przed lukami cenowymi, które występują między sesjami. W ten sposób będziemy mogli spać spokojnie.

Szukajmy dobrych lub złych informacji i wykorzystajmy je. Bądźmy na bieżąco z informacjami rynkowymi i komunikatami. Każde dane, nawet plotki, mogą okazać się pomocne podczas tradingu.

Szukajmy zwiększonego wolumenu, który jest ponadprzeciętny (korzystajmy ze skanerów filtrów). Dzięki temu dowiemy się, gdzie „płynie pieniądz” – wolumen jest wykładnikiem zainteresowania spółką.

Wybierajmy spółki, które uda się nam później sprzedać. Muszą być one wystarczająco płynne, abyśmy mogli później zrealizować ewentualny zysk/stratę przed zakończeniem sesji.


Pamiętajmy: Sukces zależy wyłącznie od naszego przygotowania. Musi być ono lepsze niż innych inwestorów!

Daytrading, jak zarabiać [Poradnik]
5 (100%) 2 votes


Opinie użytkowników

8 Opinie
Sortuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

8 Opinie klientów
 • Bardzo ciekawy artykuł. Jaki rachunek maklerski na początek były wskazany dla osoby niedoświadczonej?

  Ivo - 17 stycznia 2015, 19:45 Odpowiedz
  • Wybór DM to sprawa indywidualna. Wpisz w wyszukiwarkę na stronie, a znajdziesz tabelę ze skróconą ofertą niektórych domów maklerskich:

   Midas - 20 stycznia 2015, 09:38 Odpowiedz
   • Dziękuję za informację.

    Ivo - 20 stycznia 2015, 22:51
 • A czym jest ten wolumen?

  ofis - 19 stycznia 2015, 23:57 Odpowiedz
  • Wolumen to suma kupionych i sprzedanych akcji/kontraktów. Najczęściej przedstawiana jest w formie słupków pod wykresem.

   Midas - 20 stycznia 2015, 09:33 Odpowiedz
 • Analiza rynku przede wszystkim:)

  sonik - 24 stycznia 2015, 17:06 Odpowiedz
 • Jak długo trzeba zdobywać doświadczenie, jest jakaś reguła?

  grzesiek - 29 stycznia 2015, 22:49 Odpowiedz
  • Doświadczenie zdobywasz przez cały czas bo rynek przez cały czas się zmienia. Nie ma na to reguły. Doświadczony inwestor to taki, który zna podstawy, mechanikę, potrafi analizować rynek i wie że przez cały czas musi się dokształcać.

   Mareczek - 30 stycznia 2015, 10:18 Odpowiedz