Zalety rynku NewConnect, rynek dla mniejszych graczy

NewConnect jest rynkiem akcji utworzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, funkcjonującym od 2007 roku. Działa on w formie alternatywnego systemu obrotu, a przeznaczony jest dla małych i średnich firm ze statusem spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej.

NewConnect z założenia są to spółki z dużym potencjałem, które po osiągnięciu wyższej kapitalizacji mogą wnioskować o przejście na główny parkiet GPW. NewConnect można porównać z amerykańskim Pink Sheets. (tzw. różowe arkusze).

Na tym rynku panują mniej restrykcyjne zasady i obowiązki informacyjne spółek niż na GPW, co ma uprościć  im pracę w nowych warunkach.

Indeksy na NewConnect:

NC Index – w jego portfelu znajdują się spółki niezakwalifikowane do segmentu  NC HLR i NC SHLR, które aktualizowane są w sposób kwartalny. W czasie sesji NC Index notowany jest co 5 minut. Uwzględnia on ceny zawartych w nim akcji oraz dochody z dywidend i praw poboru.

NCX 30 obejmuje 30 najbardziej płynnych spółek na NewConnect, które posiadają w wolnym obrocie min. 1 mln PLN i podobnie jak na NC Index, nie kwalifikują się do NC HLR oraz NC SHLR. Indeks notowany jest co 5 minut i uwzględnia ceny zawartych akcji oraz dochody z dywidend i praw poboru. Aktualizacja indeksu robiona jest raz na kwartał.

Według stanu na 28 listopada 2014, notowanych było 431 spółek o łącznej kapitalizacji 9 355 490 000 PLN.

Rynek NewConnect jest bardzo atrakcyjny dla mniejszych graczy, ponieważ są na nim duże zmiany kursów co może przynieść szybkie zyski. Trzeba jednak pamiętać, że może to zadziałać w drugą stronę i szybko możemy stracić swój kapitał. Na tym rynku nawet mniejszy gracz  może mieć wpływ na cenę, ponieważ płynność jest przystosowana do mniejszych zleceń, co w przypadku szybkiego skupu, może podbić ceny akcji nawet o 20% w ciągu jednej sesji.

Zalety rynku NewConnect:

– duże zmiany kursów akcji,

– mniejszym kapitałem możemy zmienić cenę danej akcji,

– zarabianie na daytraingu,

– coraz więcej ciekawych spółek,

– niskie koszty tradingu.

Wady rynku NewConnect:

– mała płynność

Zalety rynku NewConnect, rynek dla mniejszych graczy
5 (100%) 3 votes


Opinie użytkowników

3 Opinie
Sortuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

3 Opinie klientów
 • Czy dobrze zrozumiałem, że na początek przy pierwszych krokach na giełdzie najlepszy będzie NewConnect?

  Karman - 20 stycznia 2015, 12:41 Odpowiedz
  • Na NewConnect panuje mniejsza konkurencyjność i płynność. Ruchy na walorach są większe i bardziej dynamiczne, co daje możliwość szybkiego zysku/straty. Zależy wg jakiej strategii będziesz grał.

   Midas - 21 stycznia 2015, 16:12 Odpowiedz
   • A jaki ma wybór jeżeli chodzi o strategie?

    KARMAN - 22 stycznia 2015, 19:18