Wielka ściema Berniego Madoffa

Kim był Bernard L. Madoff? Można o nim powiedzieć wiele. Gruba ryba? Ucieleśnienie amerykańskiego snu? Szczęściarzem, który zdobył olbrzymią fortunę? To na pewno. Kim jeszcze był Madoff? Był również oszustem.

POCZĄTEK IMPERIUM

W 1960 r., kiedy Madoff miał 22 lata, założył firmę, którą nazwał Bernard L. Madoff Investment Securities LLC. Za kapitał założycielski posłużyło mu zaledwie 5 tys. USD, który wyciągnął z własnych oszczędności. Dołożył do tego 50 tys. USD od rodziny. Tak narodziła się legenda. W ciągu kolejnych 50 lat, Bernie Madoff i jego firma, znaleźli się w grupie największych pośredników w obrocie papierami wartościowymi na nowojorskim rynku. Madoff był też jednym z założycieli NASDAQ, czyli pierwszej na świecie elektronicznej giełdy papierów wartościowych. Przyjaźnił się ze znanymi i wpływowymi tego świata. Miał duży posłuch w organach nadzoru finansowego. Chętnie angażował się w różnego rodzaju działania charytatywne. Jego firma obracała pieniędzmi banków, instytucji charytatywnych oraz sław, takich jak Steven Spielberg, John Malkovich i Larry King.

JAK TO DZIAŁAŁO? MADOFF I JEGO PIRAMIDA

piramida

(C) U.S. Department of Justice photograph,

Na początku lat 90. fundusz inwestycyjny, którym kierował B. Madoff, powoli zaczął przeradzać się w piramidę finansową. Mechanizm działania firmy Madoffa był prosty. Założyciel i właściciel sprawnie wykorzystywał swoje kontakty i reputację. Szybko zebrało się grono osób, które oddały naszemu bohaterowi swoje oszczędności. Zarządzany przez niego fundusz inwestycyjny przynosił duże zyski i praktycznie nigdy nie notował strat. Jego średnia stopa zwrotu w ciągu 17 lat wynosiła 10,5% rocznie. Reputacja Madoffa jako świetnego inwestora rosła, a to przyciągało kolejnych klientów, którzy powierzali mu coraz więcej pieniędzy. Dzięki ciągłemu dopływowi gotówki miał z czego wypłacać zyski i zwracać kapitał klientom, którzy z różnych powodów chcieli wycofać zainwestowane środki.

PIRAMIDA, PIRAMIDZIE NIE RÓWNA

Piramida Madoffa różniła się jednak od tych, które znamy obecnie. Główna różnicą było to, że uczestniczyli w niej głównie osoby bogate oraz instytucje. Wszystko szło jak po maśle, aż do grudnia 2008 roku. Szalał kryzys gospodarczy, a inwestorom zaczęło brakować pieniędzy. Postanowili więc masowo wypłacać powierzone Madoffowi środki wraz z naliczonymi odsetkami. Spowodowało to, że Madoff musiał w jednym czasie oddać ponad 1 mld USD. Tych pieniędzy oczywiście nie miał.

150 LAT WIĘZIENIA ZA PRZEKRĘT

Bernard Madoff został skazany na łącznie 150 lat więzienia. Finansista z Nowego Jorku pociągnął za sobą współpracowników oraz najbliższa rodzinę. Jego syn powiesił się w swoim mieszkaniu dwa lata po ujawnieniu przekrętu. Historia sprytnego finansisty pokazuje, że nadzór nad działalnością sektora finansowego w USA był niewystarczający. Od tamtej pory nie zrobiono wiele, żeby zmienić tę sytuację.

Znasz inne ciekawe przykłady piramidy finansowej? Daj znać.

Wielka ściema Berniego Madoffa
5 (100%) 7 votes


Opinie użytkowników

2 Opinie
Sortuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

2 Opinie klientów
  • Orginalny nie będę. Amber Gold czyli piramida finansowa o której było głośno jakiś czas temu

    Mareczek - 22 grudnia 2014, 20:47 Odpowiedz
  • Dla mnie Madoff to zwykły cwaniaczek. Wiadomo miał pomysł na to wszystko ale przyszła kryska i na niego. Dobił go kryzys który wywołali podobni do niego. Mój przykład piramidy finansowej to nasz ZUS. Na dodatek powierzamy mu pieniądze nie dobrowolnie a z przymusu.

    fxRookie - 27 grudnia 2014, 13:13 Odpowiedz